LOJİSTİK SİGORTA HİZMETİ

Lojistik Sigortası Nedir?

Bir nakliye veya lojistik işi yürütmek yeterince karmaşık olabilir, ancak bu karışıklığa bir de sigortayı da eklediğinizde imkansız görünebilir.

Lojistik sigortanız var mı? Öyleyse, lojistik sigortanızdan ne kadar eminsiniz ve giderek çeşitlenen lojistik dünyasına ayak uydurduğundan emin misiniz?

Tipik bir lojistik organizasyon diye bir şey yoktur. Lojistik operasyonları, neredeyse diğer tüm iş sektörlerinden daha fazla farklılık gösterse de bazı tipik teminat gereksinimleri vardır.

Bu teminat gereksinimleri:

 • Kayıp/hasarlı kargo sorumluluğu
 • Hatalar/eksikler için sorumluluk (gecikmeler ve yetkisiz veya başarısız teslimat dahil)
 • Üçüncü şahıs sorumluluğu
 • Mevzuat ihlalleri için teminat (gümrük sorunları, kirlilik veya iş güvenliği sorunları)
 • Gerektiğinde karantina/dezenfeksiyon/kirlilik kontrolleri dahil olmak üzere kazalardan sonra elden çıkarma maliyetlerinin karşılanması
 • Savunma maliyetleri – üçüncü tarafların dahil olduğu ve tedarik zinciri sorunlarının kayıp/zarar/yönetmelik ihlali sorumluluğunu belirlemek için karmaşık soruşturma gerektirebileceği durumlarda hayati önem taşır.

Bununla birlikte, her kuruluşun tam kapsamı, müşteri tabanı, coğrafi konumu ve lojistiğini kapsayan düzenleyici rejim, bu tür tipik gereksinimler dahilinde bile önemli risk farklılıkları olabileceği anlamına gelir.

Lojistiği Hizmet Sunumu Olarak Düşünebilirsiniz

Sağladığınız her şeyi iş teklifinizin temel bir parçası olmaktan çok bir hizmet olarak düşünüyorsanız, satın aldığınız herhangi bir lojistik sigortasının kalitesini ve kapsamını değerlendirmek daha kolaydır. Bu, sağladığınız her belirli hizmet için sizi kapsayacak bir poliçe satın aldığınızdan emin olmanızı sağlar. Ancak bunun dezavantajı, tek bir basit poliçe hükmü yerine bazen birbiriyle örtüşen bir poliçeler koleksiyonuna sahip olmanız olabilir.

Lojistik Sigortasının Temeli

Taşıma, depolama ve dağıtım hizmetleri için ortak politika unsurları arasında, genel merkezinizi riske karşı sigortalayan Ticari Genel Sorumluluk ve sizi müşterilerle çalışırken karşılaştığınız herhangi bir mesleki sorumluluktan koruyan bir Hatalar ve İhmaller politikası unsuru yer alır.

Kapsamlı Bir Lojistik Politikasının Faydaları ve Riskleri

Uzman sigortacılar, bir operatörün karşı karşıya olduğu her riski kapsamayı amaçlayan tek poliçeler sunmaya başlıyorlar. Bu politikaların faydaları açıktır ve kapsamlıdırlar. Yıllık olarak çalıştıkları için operatörü hiçbir zaman gerekli teminat olmadan bırakmazlar. Dezavantajları da açıktır. Bu kapsamlı poliçeler, vaka bazında riski sigortalamaktan daha pahalı olabilir ve kapsanan riskler olarak görünmeyen alanlarda bir operatör yer alıyorsa, teminatta hala boşluklar olabilir. Müşteriler tarafından giderek daha fazla aranan etiketleme ve satıcı yönetimi gibi alanlar, halihazırda piyasada mevcut olan kapsamlı lojistik sigorta poliçeleri kapsamında olmayacaktır.

Özel Lojistik Sigortası

Bir sigortacının, sigortalanan operasyonun ihtiyaçlarını karşılayan özel bir poliçe sunması yaygındır. Örneğin, bir hava taşımacılığı şirketi aynı zamanda yük taşımacılığında da yer alabilir veya karayolu taşımacılığı unsuruna da sahip olabilir. Özel bir politika, bu alanların her birini kapsayacak ve sorumluluk teminatında boşluk olmamasını sağlayacaktır.

Lojistik Sigortası Neleri Kapsar ?

Lojistik sigortası, siz ve şirketiniz için birçok farklı koruma türü sağlayan kapsayıcı bir kategoridir ve bu kategori aşağıdaki seçenekleri içerir:

 • Nakliye şirketi sorumluluğu
 • Gönderimdeki hatalar ve eksiklikler
 • Mülk ve diğer öğeler
 • Koşullu kargo
 • Depo yasal sorumluluğu
 • Müşteri rezervasyonu
 • Lojistik sorunlardan kaynaklanan iş kesintisi

Lojistik sigortası, durumunuza ve ihtiyaçlarınıza göre değişse de bu poliçe seçeneklerinin tümü mevcut olmalıdır. Çoğu, daha kolay karşılayabileceğiniz ayrıntılı ve ince ayarlı bir kapsama alanı seçmek için seçeneklerinizi değiştirmenize izin verecektir. Ama ne tür şirketler bu sigortaya ihtiyaç duyar? Aşağıdaki şirkeler de dahil olmak üzere birçok şirket sigortaya ihtiyaç duyar:

 • Perakendeciler
 • Nakliye uzmanları
 • Kiralık filo uzmanları
 • Tıbbi tesisler
 • Kamyon şirketleri
 • Eşya gönderen herkes

Lojistik sigortası, özünde, mal teslimatlarının mümkün olduğunca sorunsuz gitmesini sağlayarak tüm işletmeleri korur. Daha da önemlisi, bu politikalar, maruz kalabilecekleri herhangi bir yükümlülüğü karşılayarak Lojistik firmasını da korur. Örneğin, ilaçları yanlış tesise gönderirseniz ve bunun sonucunda birisi yaralanırsa, lojistik politikanız sizi davalardan ve diğer sorunlardan korumaya yardımcı olmalıdır.

Kargo sigortası buna değer mi?

Tüm riskleri göz önünde bulundurarak, lojistik sigortası satın alma veya gönderilerinizi kendiniz sigortalatma konusunda nihai bir karar vermeniz gerekecektir.

En iyi yaklaşım, bir kaybın tüm potansiyel maliyetlerini sigorta maliyetine karşı değerlendirmektir.

Karar vermenize yardımcı olabilecek çeşitli planlar ve sigorta şirketleri vardır. Tüm Türkiye genelinde profesyonel sigorta hizmeti konusunda uzmanız. Size sunulan en iyi sigorta hizmetlerini bulmak için yardımımıza ihtiyacınız varsa, bugün bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Value Added Services Include:

Kitting and Assembly: Capitalize on low hanging fruit to identify a ballpark value added activity to beta test. Override the digital divide with additional clickthroughs from DevOps.

Labelling: Capitalize on low hanging fruit to identify a ballpark value added activity to beta test. Override the digital divide with additional clickthroughs from DevOps.

Pre-Inspection: Capitalize on low hanging fruit to identify a ballpark value added activity to beta test. Override the digital divide with additional clickthroughs from DevOps.

Pre-Installation: Capitalize on low hanging fruit to identify a ballpark value added activity to beta test. Override the digital divide with additional clickthroughs from DevOps.

TEKLİF İSTE